Podział działki
Podział geodezyjny nieruchomości ma na celu ewidencyjne wyodrębnienie, w ramach jednej nieruchomości większej ilości działek gruntu, bez zmiany podmiotu prawa własności. Jednak działki te mogą stać się przedmiotami obrotu na rynku nieruchomości co spowoduje wyodrębnienie się nowych nieruchomości.
Co do zasady podział geodezyjny nieruchomości umożliwia podział prawny lub wieczysto księgowy. Albowiem nie jest możliwe wyodrębnienie części nieruchomości z księgi wieczystej i założenie nowej księgi wieczystej z pominięciem wykonania podziału geodezyjnego. Podział geodezyjny ujawniany jest w ewidencji gruntów i budynków po spełnieniu następujących warunków: geodezyjny operat techniczny dotyczący podziału musi pozytywnie przejść kontrolę w powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, a dokumentacja powstała w ramach sporządzania operatu musi zostać przyjęta do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Drugim warunkiem jest prawomocna decyzja administracyjna zatwierdzająca podział nieruchomości wydana przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W przypadku podziału dokonywanego w oparciu o odrębne przepisy dotyczące nieruchomości rolnej lub leśnej wystarczy aby operat techniczny został przyjęty do zasobu geodezyjnego i kartograficznego co świadczy o wykonaniu czynności tzw. materialno-technicznej, która sankcjonuje dokonanie podziału i ujawnia go w ewidencji gruntów i budynków.
Do momentu aż podział działki nie zostanie dokonany, sprzedaż nieruchomości jest możliwa tylko w całości. Innym rozwiązaniem takiego problemu jest pozbycie się części swojego udziału w prawie własności. Cały proces dzielenia działki jest dosyć długi i składa się z kilku etapów. Etap realizowany przez geodetę jest najważniejszy. Zakres działania w ramach pierwszego etapu podzielenia działki obejmuje przygotowanie do złożenia wniosku o podział działki do urzędu gminy. Konieczne jest sporządzenie wstępnego projektu podziału działki na mapie zasadniczej albo kopii mapy katastralnej wraz z elementami zagospodarowania terenu.
Teoretycznie można to zrobić samodzielnie, ale biorąc pod uwagę dosyć złożoną specyfikę, poleca się skorzystanie z usług specjalisty. W tym wypadku chodzi o geodetę, który rzetelnie wyodrębni działki i ustali ich granice. W przypadku podziału działki koszty, to jedno, a przygotowanie dokumentacji i wizyty w urzędach, to drugie. Wszystkie tego typu sprawy są rozpatrywane indywidualnie i dlatego określenie ram czasowych związanych z całym procesem jest trudne. W niektórych przypadkach może trwać nawet kilka miesięcy. Jedną z szans na skrócenie czasu związanego z podziałem nieruchomości jest powierzenie sprawy specjalistom z zakresu geodezji, którzy dzięki swojemu doświadczeniu mogą sprawnie przebrnąć przez kolejne etapy tego dosyć skomplikowanego procesu.