Pomiary związane z obsługą inwestycji
Geodezyjna obsługa nowopowstającego obiektu obejmuje oprócz wytyczenia obiektu w terenie również pomiary kontrolne, które przeprowadzane są w trakcie wykonywania budowy. W trakcie wykonywania prac związanych z budową inwestor, kierownik budowy lub ustanowiony przez inwestora inspektor nadzoru może zlecać geodecie dodatkowe pomiary kontrolne mające na celu poprawne realizowanie inwestycji. W czasie budowy obiektu, geodeta wykonuje czynności geodezyjne związane z geodezyjnym wyznaczeniem przemieszczeń obiektu i jego podłoża oraz pomiary odkształceń obiektu. Pomiary te wykonywane są w celach bezpiecznego prowadzenia budowy. Wyniki przeprowadzonych czynności geodeta wpisuje do dziennika budowy.
Po zakończeniu prac budowlanych, a jeszcze przed oddaniem obiektu do użytkowania, geodeta przeprowadza pomiar stanu wyjściowego obiektów wymagających w trakcie użytkowania okresowego badania przemieszczeń i odkształceń. Pomiary dla potrzeb procesu budowlanego wykonuje się wykorzystując dokumentację wchodzącą w skład dokumentacji budowy. Wykonanie czynności związanych z pomiarem w trakcie budowy, geodeta potwierdza odpowiednim wpisem do dziennika budowy.
Okresowe pomiary geodezyjne przemieszczeń i odkształceń wykonuje się, jeżeli pomiary takie przewiduje projekt budowlany lub złożony został w tej sprawie wniosek zainteresowanego podmiotu (inwestora, kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego). Szkice tyczenia i kontroli położenia poszczególnych elementów obiektu budowlanego stanowią dokumentację zwaną operatem geodezyjnym. Dokumentację wykonuje geodeta uprawniony. Czynności związane z okresowymi pomiarami geodezyjnymi geodeta potwierdza wpisem do dziennika budowy lub montażu.
Operat geodezyjny wchodzi w skład dokumentacji budowy. Dokumentacja geodezyjno – kartograficzna sporządzona przez uprawnionego geodetę w wyniku prac inwentaryzacyjnych, stanowi podstawę wniesienia zmian na mapie zasadniczej prowadzonej przez Państwowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Mapa z geodezyjną inwentaryzacją, która stanowi ostatni etap procesu budowlanego w toku budowy zawiera informację o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki.